Ha szeretnél macskát akkor ezeket kell tudnod:
Cicamosdás Cicánkat a fent leírt módon - akár lakásban van, akár kertben - elegendő félévente fürdetni. A szemeket és a fület gyakran kell tisztogatni, ha látjuk, hogy szükséges. A macska szőre különböző magasságú fedő és alsó szőrökből áll. Az alsó szőrök vedlésekor gyakrabban kell fésülni a cicát.
Bánod-e azt a műtétet? Kérdezi a vénasszonytól királyfivá vált macskája, mikor a jótündértől azt kéri, hogy öreg kandúrja változzon királyfivá, maga pedig királylánnyá. Nagy kérdés, kis műtét. A macskák élettartamára és mozgékonyságára nincs hatással, de az elcsavargás és a kéretlen szaporulat esélyét csökkenti. Mi minden esetben javasoljuk, ha a macska nem tenyész célokra kerül hozzánk. - Tévhit, hogy a cica megbolondul, ha legalább egyszer nem szült! - Tévhit, hogy elkövéredik, vagy ellustul. - Tévhit, hogy rövidebb lesz az élete! (Sőt! Ha nem kóborol el és nem kap el betegséget más állatoktól, hosszabb életű lehet!)
Cicamica haj, hová lett a vaj? Mit egyen és mikor? Legtöbben úgy gondoljuk, hogy a "kapsz tejet vajat, holnapra is marad" gyermekdalból máris értünk a cica táplálásához. Sajnos, nem így van. A macskák a tejben lévő tejcukrot nem tudják megemészteni. Csontjaik ettől legyengülnek. - TILOS tejet adni a cicának! - Fontos a forró vízben megmártott - tehát nem teljesen nyers! - máj és hal is, mivel a halból a látáshoz szükséges, a májból pedig az ép szervezethez szükséges ásványok kerülnek a cica szervezetébe. - Adjunk bátran dobozos ételt is! - A macskát jó naponta kétszer kis adagban etetni. (Súlyától függően egy-két evőkanálnyi konzerv táp, vagy annak megfelelő mennyiségű más étel) - Adjunk a cicának zöldséges bébiételeket. - Kapjon csontokat, hogy erősödjenek a fogai. Kerüljük azonban a csirkenyakat! Feltapadva a szájpadlásra fulladást okozhat! - TILOS disznóhússal etetni a macskát, főleg nyers állapotban!
Kutya macska barátság! Kutyánkat hozzászoktathatjuk az új jövevényhez. A kölykök megszokják egymást, de a jól nevelt kutya hamar megismeri az "ellenkező nyelven" beszélő kollégát és elsimulnak a csatározások. Vadász és kotorék fajtákkal nehezebben jönnek ki a cicák (Foxi, tacskó, kopók, vizslák) de rengeteg jó barátság született már köztük is. Türelemmel minden lehetséges. Ne feledjük, a nézeteltérések az ellentétes kommunikációból adódnak: Farkcsóválás kutyánál: barátság Macskánál: idegesség Hátpúpozás kutyánál: Játssz velem! Macskánál: menekülj. "Mancsozás" kutyánál: barátság Macskánál: karmolok, fuss el! Kutyánkat a morgás haragra, macskánkat dorombolásra emlékezteti.
Macska - Nem kutya! A cica is nevelhető! Néhány tipp a lakásban tartott vagy bejáró macska neveléséhez: - Az asztalra járómacskát leszoktathatjuk, ha egy kis falat húst egy az asztal szélére kihelyezett nagyon erősen zörgő edény legszélére tesszük. Tegyünk egy fémedénybe, fémtálcára aprópénzeket. Ha a húst leveszi a cica, akkor a tálca leborul, csörömpölésétől pedig úgy megijed, hogy soha az asztalra nem kívánkozik többé. - Macska koma utálja a vizet! Ha a függönyre mászna, vagy a bútoron élesítené a körmét, spricceljük le vizipisztollyal, és tapsoljunk egy hatalmasat. Ettől úgy megijed, hogy abbahagyja a "rosszalkodást" Kiváglak, mint a macskát... - A macska - ha a macskaalom egy jól védett, árnyas helyen van, lehetőleg zárt térben (Például magas falú doboz, vagy az erre a célra árult cica WC) azonnal szobatiszta lesz. Ha azonban megzavarják, akkor szanaszét fogja végezni a dolgát a lakásban. - A cica WC helyének megválasztása az első pillanattól kezdve végleges legyen. - Használhatunk macskaalmot, homokot (csak tiszta, ellenőrzött helyről!) és faforgácsot, de jó ötlet a tepsibe tett fürdőszobai műanyag rács is. - A cica WC-t naponta ki kell öblíteni. Így teljesen szagtalan. - Macskánk finnyás jószág, kétszer nem piszkít rá azonos alomra, és nem bírja a bűzt sem. A szanaszét piszkító cicáknál legtöbb esetben a gazdi a gondatlan!
"Hogy lásd a macskák életét, úgy vélem ennyi épp elég, (..) hogy lásd, a macskák jellemek!"
Macskatartással, cicaneveléssel kapcsolatban kérdezz! |